GEBZE TÜRKİYE’NİN GÖZ BEBEĞİ

|
GEBZE TÜRKİYE’NİN GÖZ BEBEĞİ

Gebze Belediyesi tarafından düzenlenen “Gebze’de Gündem Hizmet ve Yatırım” toplantısının ikinci oturumu; 19 Ekim Salı günü, Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.


Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, toplantı programının ikinci gününde özel sektör temsilcileri, sanayiciler ve tüccarlarla bir araya geldi.


Büyükgöz: “Gebze Türkiye’nin göz bebeği.”


Gebze Belediye Başkanı olarak göreve başladığı andan itibaren, ekibiyle ve iş birliği içinde oldukları kurum ve kuruluşlarla gerçekleştirdikleri icraatları kamuoyu ile paylaşmak için düzenlediği toplantı serisinin ikinci gününde Zinnur Büyükgöz; Gebze’nin coğrafi konumu, ulaşım ağlarına yakınlığı ve teknolojik altyapısyla pek çok sektörün kalbinin attığı yer olduğunu dile getirdi. Gebze’nin tüm bu nitelikleri değerlendirmesinde emeği olan özel sektör temsilcileri, sanayiciler ve tüccarlara teşekkür eden Büyükgöz: “Gebze sadece
Gebzelilerin değil, Türkiye’nin göz bebeğidir.” ifadesinde bulundu.


Gebze’de refah üretme mücadelesi


Salgın koşullarının dünya ekonomisindeki değişimi hızlandırdığını dile getiren Başkan Büyükgöz; Gebze Belediyesi’nin de bilgi teknolojileri, yeni çalışma modelleri ve dijital çözümlerle bu değişime ayak uydurduğunu belirtti. Değişimle birlikte zorluklar doğsa da
bu zorluklarla birlikte fırsatların büyüdüğünü ifade eden Büyükgöz, Gebze için çalışan herkese seslendi: “Üretim ve refah üretme mücadelenizde sizlerle aynı saftayız.”


Başarının sırrı uyumlu iş birlikleri


Gebze’nin aktif üretim faaliyetlerinde bulunmasının yanı sıra çevreye duyarlı bir ilçe olmasını uyumlu iş birliklerine dayandıran Büyükgöz; Gebze iş dünyasının daha iyi şartlarda çalışmasını sağlamanın belediyenin öncelikleri arasında olduğunu ifade etti. Karşılıklı
gösterilen bu hassasiyetin verimliliği doğurduğunu belirten Büyükgöz: “Bu verimi geliştirmek için iş birliğimizi daha da güçlendirmemiz gerektiğine inanıyoruz.” ifadesinde bulundu.


İcraatlar, Gebzeliler için kitaplaştırılıyor


Başkan Büyükgöz; toplantı programının son günü olan 20 Ekim Çarşamba günü, sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelecek. Gebze Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından da eş zamanlı olarak yayınlanan ve Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün bizzat
gerçekleştirdiği sunum, 20 Ekim’deki son oturumun ardından kitaplaştırılarak Gebze’deki ev ve iş yerlerine de ulaştırılacak. Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz; Sosyal Belediyecilik, Kültür Sanat, Sıfır Atık, İmar, Altyapı ve Fiziki İyileştirmeleri de kapsayan, on iki ayrı başlığın yer aldığı sunum eşliğinde, Gebze Belediyesi’nin hizmet ve yatırımlarını kamuoyu ile paylaştı.


İşte Büyükgöz’ün Paylaştığı Hizmet ve Eserler


Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz; Sosyal Belediyecilik, Kültür Sanat, Sıfır Atık, İmar, Altyapı ve Fiziki İyileştirmeleri de kapsayan, on iki ayrı başlığın yer aldığı sunum eşliğinde, Gebze Belediyesi’nin hizmet ve yatırımlarını kamuoyu ile paylaştı. İşte o hizmet ve eserler:


EĞITIM, SPOR VE GENÇLIK MESLEKİ YETERLİLİK KURSU


Gebze Belediyesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleştirdiğimiz kursumuz; sanayi alanında istihdama yönelik nitelikli personel yetiştirmek hedefiyle 10 branşta hizmet veriyor. 277 kişinin başvurduğu kurslarımızda bugüne kadar 181 kişi belge almaya hak kazandı.


ENDERUN ANAOKULLARI


4-6 yaş grubu çocuklarımıza; değerler eğitimi, Kur’an-ı Kerim, oyuncak atölyesi, çiftçilik atölyesi, drama, satranç, zekâ oyunları ve ebru dersleri veriyoruz. Merkez, İstasyon ile Arapçeşme Bilim ve Sanat Merkezlerimizde 830 öğrencimiz eğitim aldı. 4. eğitim merkezimiz
Cumhuriyet Mahallesi Kapalı Spor Salonu’nda açılacak.


YAZ OKULLARI


Yaz okulları kapsamında; futbol, basketbol, voleybol, satranç, yüzme, buz pateni, okçuluk, drama, Kur’an-ı Kerim, binicilik ve kodlama gibi 21 farklı branşta 16.250 öğrencimize eğitim verdik.


KIŞ OKULLARI


Çocuklarımıza her dönem spor eğitimi vermek maksadıyla hayata geçirdiğimiz Kış Okulları projemiz kapsamında; basketbol, voleybol, masa tenisi, satranç, tenis, yüzme, okçuluk, buz pateni, karate ve fitness gibi alanlarda eğitim veriyoruz. 2020 yılında 1.206 öğrencimizin eğitim aldığı projemizin 2021 yılı eğitimleri başladı.


ATLI EĞİTİM MERKEZİ


İlkokul, ortaokul, lise öğrencilerimize, engelli çocuklarımıza ve yetişkinlerimize yönelik binicilik eğitimleri ve gezinti programlarımıza 39.500 hemşehrimiz katılım gösterdi.


OKUL DESTEK EĞİTİMLERİ


Gençlerimizin okul derslerine takviye maksadıyla verdiğimiz; Fen Bilgisi, Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler, İngilizce, hızlı okuma, kodlama ve Kur’an-ı Kerim eğitimlerine 5.217 öğrencimiz katıldı.


DOĞRU TERCİH PROJESİ


Lise ve üniversite mezunu gençlerimize yönelik gerçekleştirdiğimiz projemizde; 655 öğrencimize Spor Bilimleri, Polis Akademisi, Polis Meslek Yüksek Okulu, Askeri Okullar ve Bekçilik sınavlarına yönelik hazırlık eğitimleri verdik.


MUCİTLERİMİZE DESTEK


3’ü fen lisesi ve 8’i üniversite projesi olan 11 TEKNOFEST Mucit Projesini destekledik. Gebze Teknik Üniversitesi TOAF Teknoloji Takımı’mız Tarım ve Teknoloji Yarışması’nda HAVATAR isimli insansız hava aracı ile finale kaldı.


GENÇLERİMİZE STAJ İMKANI


Belediyemizin çeşitli birimlerinde 174 lise ve 213 üniversite öğrencimize staj imkânı vererek iş hayatına ilk adımlarını atmalarını sağladık. Ayrıca öğrencilerimize oryantasyon ve motivasyon eğitimleri verdik.


GEBZE BELEDİYESİ AMPUTE SPOR TAKIMI


Sporcularımıza destek vermek maksadıyla sponsorluk anlaşması imzaladığımız kulübümüz 2021 – 2022 sezonunda lig maçlarında Gebze Belediyesi formasıyla mücadele edecek.


ÖZEL ÇOCUKLAR BİSİKLET TURNUVASI


Gebze Belediyesi ve Serebral Palsililer Sosyal Yardımlaşma Derneği iş birliğiyle Eskihisar Sahili’nde gerçekleştirilen projemize Serebral Palsili çocuklarımız katılım gösterdi. Onlara özgü tasarlanan ve hediye edilen bisikletlerle yapılan yarışmamız Türkiye’de ve dünyada
bir ilk oldu.


SOSYAL BELEDIYECILIK AİLE DANIŞMANLIK MERKEZİ


Psikolog, pedagog ve diyetisyen ekibimizle verdiğimiz hizmet çerçevesinde; dengeli ve sağlıklı beslenme, dikkat eksikliği, davranış bozukluğu ve akran zorbalığı alanlarında 7.166 seans bireysel terapi desteği verdik.


SOSYAL DESTEK KARTI


İhtiyaç sahibi hemşehrilerimiz için Sosyal Destek Kartı uygulamamızı hayata geçirerek bütün marketlerden alışveriş yapabilmelerine olanak sağladık. Bugüne kadar 9.641 ailemize 3.701.508 TL tutarında yardım yaptık.


SOSYAL DESTEKLERİMİZ


Hemşehrilerimize; gıda, yakacak, çocuk ihtiyaç malzemeleri, ev eşyası, medikal malzeme ve hijyen seti gibi başlıklarda 71.198 adet yardım ve 400.871 TL tutarında nakdi destek sağladık.


ENGELLİ NAKİL ARACI HİZMETİ VE ŞARJ İSTASYONLARI


Tekerlekli sandalye kullanan hemşehrilerimizin tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ulaşımını engelli nakil aracımız ile sağlıyoruz. Ayrıca Gebze’mizde bulunan 10 adet engelli araç şarj istasyonunun tüm bakım ve onarım işlemlerini gerçekleştirdik. İstasyon ve Mevlana
Mahallelerinde 2 adet yeni şarj istasyonunu hizmete sunduk.


ELDEN ELE GÖNÜL ÇARŞISI


İhtiyaç sahibi hemşehrilerimiz için hayata geçirdiğimiz Gönül Çarşısı’nda; 559 ihtiyaç sahibi
aileye 6.901 adet kıyafet dağıtımı gerçekleştirdik.


GELENEKSEL SÜNNET ŞÖLENİ


457 çocuğumuzun sünnet olduğu şölen kapsamında; üstü açık otobüsle şehir turu, kukla, meddah, sihirbazlık ve bando takımı gösterileriyle çocuklarımız gönüllerince eğlendi.


HİZMET FİLOSU


Gebzeli hemşehrilerimize daha iyi hizmet verebilmek için; 2 adet çöp kamyonu, 2 adet cenaze aracı, 1 adet iş makinesi ve 1 adet minibüs alımı gerçekleştirdik. 1 adet arama kurtarma aracı alım aşamasında.


ACİL SAHA EKİPLERİ


Hemşehrilerimizin talep ve şikâyetlerine hızlı çözüm sağlamak için; Fen İşleri Müdürlüğümüz 7 adet, Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz 4 adet, Temizlik İşleri Müdürlüğümüz 3 adet gerekli ekipmanlara sahip araç ile asfalt yama, yol tamiri, park bakımı, temizlik gibi işleri
7 gün 24 saat gerçekleştiriyor.


GEBZE ARAMA VE KURTARMA (GEAK)


Belediyemiz bünyesinde kurduğumuz 30 kişilik ekibimiz gerekli tüm teçhizatlarıyla her türlü afet ve ihtiyaç durumunda faaliyet gösteriyor. Ballıkayalar Tabiat Parkı’nda, Manavgat orman yangınında, Milas orman yangınında, Kastamonu sel afetinde hemşehrilerimizin
yanındaydık.


İSTİHDAM MASASI


Gebze Belediyesi, İŞKUR ve Gebze sanayi kuruluşları iş birliğiyle; Belediyemize müracaat
eden 4.826 hemşehrimizden 3.114’üne istihdam sağladık.


HALK MECLİSLERİ, HALK BULUŞMALARI, ESNAF ZİYARETLERİ


Tüm mahallelerimizde hemşehrilerimizin katılımıyla Halk Meclisleri gerçekleştirdik. Her hafta çarşamba gününü Halk Buluşmaları günü ilan ederek; Belediye binamızda talep, öneri ve şikâyetlerini bizzat hemşehrilerimizden dinliyoruz. Ayrıca her hafta cuma günü
esnafımızı ziyaret ediyor, taleplerini yerinde dinliyoruz.


VETERINERLIK HIZMETLERI PELİTLİ HAYVAN BARINAĞI, BAKIM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ


Sokaktaki dostlarımızı düşünerek geliştirdiğimiz projemizde; 2.200 m2 alanda, 200 m2 sağlık tesisi, 210 m2 muhafaza ve karantina binası ile çocuklarımıza yönelik farkındalık eğitim alanları yer alacak. Projemiz yapım aşamasında.


VETERİNERLİK HİZMETLERİMİZ


Belediyemiz bünyesinde faaliyet gösteren veterinerlik hizmetlerimiz kapsamında; 8.317 hayvan dostumuza müdahale ederek 5.135 tedavi, 7.632 aşı, 1.927 kısırlaştırma operasyonu ve 243 sahiplendirme gerçekleştirdik.


KÜLTÜR VE SANAT SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLERİMİZ


Kültür Merkezlerimiz ile Bilim ve Sanat Merkezlerimizde gerçekleştirdiğimiz konferans, seminer, tiyatro, sinema, konser, anma programlarıyla 115 farklı etkinlikte 63.700 hemşehrimizi ağırladık. Ayrıca Eskihisar Kalesi Kültür ve Sanat Akşamları kapsamında 33 etkinliğimize 19.600 hemşehrimiz katılım gösterdi.


GESMEK HOBİ, MÜZİK VE SANAT KURSLARIMIZ


Avrupa Birliği Standartlarına uygun sertifika programlarıyla; dramadan iğne oyasına, diksiyondan İngilizce’ye, takı tasarımından bağlamaya, Türk Sanat Müziği’nden ebruya onlarca branşta 15.838 hemşehrimize eğitim verdik.


GESMEK MESLEK EDİNDİRME KURSLARIMIZ


Gebze Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi iş birliğiyle gerçekleştirilen kurslarımızda; Bilgisayar İşletmenliği, Microsoft Office Programları, Genel Muhasebe, Bilgisayar Destekli 2 ve 3 Boyutlu Çizim, Okul Öncesi Çocuk Gelişimi branşlarında Avrupa Birliği Standartlarına
uygun sertifika eğitimi veriyoruz. Meslek edindirme kurslarımızdan bugüne kadar 1.381 hemşehrimiz eğitim aldı.


26. HÜNKAR ÇAYIRI YAĞLI GÜREŞLERİ


Türkiye’de düzenlenen en kapsamlı yağlı güreş organizasyonlarından Hünkar Çayırı Yağlı Güreşleri’ne; 49 başpehlivan, 45 başaltı pehlivan ve 704 her boydan pehlivanımız yarıştı. Binlerce hemşehrimiz ilgiyle takip etti.


COVID-19 KORONA DEZENFEKTE HİZMETİ


Kamuya açık alanlar, kamu binaları, ulaşım araçları ve Covid-19’a yakalanan hemşehrilerimizin konutları başta olmak üzere 30.800.000 m2 ortak alanı dezenfekte ettik.


PANDEMİ DENETİMLERİ


Hemşehrilerimizin güvende olması maksadıyla; 65.325 iş yeri ve pazarcı esnafımıza etiket, tabela, maske-mesafe-hijyen denetimi gerçekleştirdik. Aynı zamanda İSDEM (İl ve İlçe Salgın Denetim Merkezi) ekipleri iş birliğiyle 14.113 iş yerinde Covid-19 tedbirleri denetimi yaptık.


PANDEMİ HİJYEN SETİMİZ


Hemşehrilerimizin salgından korunmasını sağlamak için 4.809 hijyen seti ve 4.809 adet gıda kolisi dağıtımı gerçekleştirdik.


İBADETHANELERİMİZE MOBİL HALI YIKAMA SİSTEMİ


Hemşehrilerimizin ibadetlerini daha nezih ve ferah bir ortamda yerine getirmeleri maksadıyla; Mayıs 2021 tarihinde faaliyete geçirdiğimiz Mobil Halı Yıkama sistemiyle 142 cami ve Kur’an kursunda, 112.573 m2 temizlik ve dezenfektasyon işlemi gerçekleştirdik.


PARK, BAHÇELER VE MESIRE ALANLARI YENİ PARKLARIMIZ


Çocuklarımızın gönüllerince eğlenebilmelerini sağlamak amacıyla; 13.974 m2 alana,
16 yeni park yaptık.
Arapçeşme Mahallesi’nde 266 m2
Şehit Jandarma Er Erdem Demir Parkı,
Hacıhalil Mahallesi’nde 260 m2
Şehit Öğretmen Necmettin Kuyucu Parkı,
Kirazpınar Mahallesi’nde 235 m2
Şehit Ömer Can Açıkgöz Parkı,
Hürriyet Mahallesi’nde 810 m2
Aşık Mahzuni Şerif Parkı,
Mimar Sinan Mahallesi’nde 360 m2
İlbey Şirin Parkı,
Kirazpınar Mahallesi’nde 695 m2
Mescit Alanı Parkı,
İstasyon Mahallesi’nde 306 m2
Şehit Bedirhan Mustafa Karakaya Parkı,
Gaziler Mahallesi’nde 2.272 m2
Şehit Oğuz Kağan Aydın Parkı,
Köşklüçeşme Mahallesi’nde 686 m2
Ozan Murat Çobanoğlu Parkı,
Köşklüçeşme Mahallesi’nde 2.246 m2
Öğretmen Harun Kasap Parkı,
Köşklüçeşme Mahallesi’nde 563 m2
Şehit Er Osman Kulaber Parkı,
Köşklüçeşme Mahallesi’nde 365 m2
Şehit Er İlker Ağçay Parkı,
Ulus Mahallesi’nde 1.400 m2
Şehit Er Soner Tomak Parkı,
Yenikent Mahallesi’nde 790 m2
Sağlık Çalışanları Parkı,
Köşklüçeşme Mahallesi’nde 1.000 m2
Şehit Polis Kenan Canbay Parkı.


YENİKENT KAYKAY PARKI


Gençlerimizin güvenle kaykay ve paten yapabilmeleri için 1.700 m2 alana sahip parkımızı Haziran 2021’de hizmete sunduk.


YENİLENEN PARKLARIMIZ


Mevcut parklarımızı daha iyi koşullara getirmek amacıyla; toplam 15.921 m2 alanda 8 parkımızın bakım, onarım işlemlerini gerçekleştirdik.


Arapçeşme Mahallesi’nde 7.460 m2
Trafik Eğitim Parkı,
Tatlıkuyu Mahallesi’nde 1.100 m2
Tatlıkuyu Parkı,
Osman Yılmaz Mahallesi’nde 2.407 m2
Çınar Parkı,
Osman Yılmaz Mahallesi’nde 361 m2
Ayşecik Parkı,
Mimar Sinan Mahallesi’nde 1.165 m2
Mimar Sinan Parkı,
Sultan Orhan Mahallesi’nde 150 m2
Anibal Parkı,
Barış Mahallesi’nde 1.958 m2
Tünel Üstü Parkı,
İstasyon Mahallesi’nde 1.320 m2
Bayer Parkı.


AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI


Daha yeşil bir Gebze için; 59.538 ağaç dikimi, 482.218 çiçek ekimi, 27.323 m2 çim ekimi ve 45.419 çalı dikimi gerçekleştirdik. Aynı zamanda Ağaçlandırma Bayramı kapsamında yaptığımız etkinlikte 580 fidan dikerek gençlerimize çevre bilinci kazandırdık.


CUMAKÖY MESİRE ALANI


Mesire alanımız düzenlemeleri ve sosyal donatılarıyla 41.462 m2 alanda hizmet verecek. Projemiz ihale aşamasında.


OVACIK MESİRE ALANI


Hemşehrilerimizin rahatça piknik yapabileceği alanımız düzenlemeleri ve sosyal donatılarıyla 103.000 m2 alanda hizmet verecek. Projemiz ihale aşamasında.


KADILLI İKİZAĞAÇ MESİRE ALANI


Hemşehrilerimize daha konforlu bir piknik alanı sunmak maksadıyla 35.500 m2’lik Kadıllı İkizağaç Mesire Alanı’nı kapsayan düzenlememiz proje aşamasında.


PELİTLİ DAMGATEPE MESİRE ALANI


Hemşehrilerimize daha konforlu bir piknik alanı sunmak maksadıyla 117.100 m2’lik Pelitli Damgatepe Mesire Alanı’nı kapsayan düzenlememiz proje aşamasında.


SIFIR ATIK 1. SINIF ATIK GETİRME MERKEZLERİMİZ


Hizmete aldığımız 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’mizde 110.000 ton evsel atığın bertaraf işlemini gerçekleştirdik. Aynı zamanda yapım aşaması devam eden 2. merkezimizde; ambalaj, ilaç ve yağ atıkları bölümleri; kompost bölümü, çocuklarımız için eğitim alanları ve
simülasyon odaları yer alacak. 6.600 m2 alan üzerine kurulacak projemiz faaliyete geçtiğinde bölgenin 2 atık getirme merkezine sahip tek belediyesi olacağız.


ATIK ANALİZİMİZ


1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’mizde bugüne kadar; 3.560 kg bitkisel yağ, 12.731 kg elektronik alet, 179 ton tekstil ve 5.770 ton ambalaj atıkları bertaraf edildi.


KOMPOST GÜBRE ÜRETİM TESİSİ


Pazar atıklarından organik gübre ürettiğimiz Kompost Gübre Üretim Tesisimiz haftalık 1.400 litre üretim kapasitesine sahip. Bugüne kadar; 38.400 kg atık geri dönüşümü ve bu kapsamda 9.600 kg kompost üretimi gerçekleştirdik. Üretilen kompost gübreleri hem çiftçilerimize ücretsiz dağıttık hem de park ve bahçelerimizde kullandık.


İRİ HACİMLİ ATIK KIRMA VE ENERJİ ÜRETİM TESİSİ


Günlük 50 ton kapasiteli İri Hacimli Atık Kırma Tesisimizi hayata geçirdik. Bugüne kadar 4.212 ton atık bertarafı gerçekleştirdik. Enerji Üretim Tesisi çalışmalarımız devam ediyor.


SIFIR ATIK ÇALIŞMALARIMIZ - 1


Kocaeli’de Sıfır Atık Belgesi alan ilk ilçe olduk. Tüm sitelerimize geri dönüşüm ekipmanları, okullarımıza tekstil kumbaraları, muhtarlıklarımıza atık yağ toplama kutuları dağıtımı; muhtarlarımıza ve okul müdürlerimize sıfır atık eğitimi faaliyetlerinde bulunduk. Mobil Atık Getirme Merkezi ve Kapı Kapı Anonslu Ambalaj Atıkları Toplama Sistemimizi hayata geçirdik.


SIFIR ATIK ÇALIŞMALARIMIZ - 2
Sıfır atık çalışmalarımız kapsamında bugüne kadar; 299.076 ton evsel atık, 19.808 ton ambalaj atık, 4.212 ton iri hacimli atık, 16.931 ton elektrikli ve elektronik atık, 5.750 ton cam atık, 6.730 kg bitkisel atık, 468 ton tekstil atık, 24.916 ton moloz atığı ve 4.894 kg atık pil toplama işlemi gerçekleştirdik.


SIFIR ATIK ÇALIŞMALARIMIZ - 3


Çalışmalarımız sayesinde; 2.325 ton sera gazı salınımı, 170.000 adet ağacın kesilmesi önlendi. 29.737 m3 depolama alanı kazancı, 130.400 varil petrol, 9.070 kg hammadde tasarrufu ve 87.510.000 kwh enerji tasarrufu sağlandı.


SIFIR ATIK ÖDÜLÜMÜZ


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen organizasyonda; Sayın Emine Erdoğan’ın takdimleriyle “Sıfır Atık ile Engelleri Aşıyoruz” ödülüne layık görüldük. Gebze Belediyesi olarak 2021 Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışmasında
“Sağlıklı Çevre” ve “Sosyal Sorumluluk” kategorilerinde iki ödüle daha layık görüldük.


İMAR HÜRRİYET VE YAVUZ SELİM MAHALLELERİ TAPU İMAR PLANI


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından proje alanı ilan edilen Hürriyet ve Yavuz Selim Mahallelerinde yaptığımız imar çalışmaları kapsamında; toplam 3.300 hanenin tapu işlemleri gerçekleştirildi. 2.200 tapu hemşehrilerimize teslim edildi. 1.100 hanenin de tapu
işlemleri devam ediyor.


KİRAZPINAR MAHALLESİ TAPU VE İMAR PLANI


Gebze Belediyesi ve TOKİ iş birliğiyle gerçekleştirilen projede; imar uygulaması tamamlandı, tapu tescili yapıldı ve bölge imara açıldı.


ADEM YAVUZ TAPU SORUNU ÇÖZÜLDÜ


Gebze Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iş birliğiyle 263 adet taşınmazı kapsayan 110.000 m2’lik hektarlık bölge rezerv yapı alanı olarak ilan edildi. Bu kapsamda tapu teslimine başlanacak.


ALTYAPI VE FIZIKI İYILEŞTIRMELER UZAKLARI YAKINLAŞTIRIYORUZ


Hemşehrilerimize daha kaliteli hizmet verebilmek amacıyla; 157.500 m bordür, granit, granit oluk, reglaj, lento, korkuluk ve yol yapımı 245.499 m2 parke kaldırım, parke yol, minarel yüzeyli parke, 22.717 m3 taş ve betonarme duvar, 201.287 ton asfalt ve plentmiks temel,
216.506 m elektrik, su, doğalgaz, yağmur suyu altyapı çalışması 130 m engelli rampası ve 5 köprü yapımı gerçekleştirdik.


GEBZE KENT MERKEZİ DOLAŞIM PLANI


Gebze Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle gerçekleştirdiğimiz kent içi trafiği azaltacak projemizin 1. Etabı Hacıhalil Mahallesi 1209. Sokak’ta trafik yön düzenlemesiyle hayata geçti. Anibal, Total, Merkez Hastanesi, Trafo ve Belediye Kavşakları Issıkgöl
Caddesi, İstasyon ve Atatürk Caddesi kesişimi ile Körfez Caddesi refüj düzenlemesini kapsayacak etapların çalışmaları devam ediyor.


GEBZE TEM YAN YOL VE KAVŞAKLAR


Karayolları Genel Müdürlüğü ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle gerçekleşecek Gebze TEM yan yol ve kavşaklar projemizde; 2 çarpı 2 şeritli Tembelova ve Kirazpınar Köprüleri, Tembelova Köprüsü’nün batısına 2 çarpı 1 şeritli köprü, Kirazpınar Köprüsü’nün doğusuna 2 çarpı 1 şeritli köprü, Köprülerin kuzey ve güney taraflarına 12 km yan yol ayrılma ve katılma şeritleri inşa edilecek. Yapımı devam eden projemiz hayata geçtiğinde Gebze OSB ile ilçe merkezi arasındaki TEM Otoyolu’nda oluşan trafik yoğunluğu azalacak.


E-5 KATILMA VE AYRILMA KOLLARI


Gebze Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları Genel Müdürlüğü iş birliğiyle; Tatlıkuyu Köprüsü yan yol çıkış bağlantısı, Hükümet Caddesi dönüş kolu, Eski Adliye yanı yeni bağlantı yolu, Tatlıkuyu yeni bağlantı yolu ve kuzey yan yol ile şehir merkezi
bağlantı yolu projelerini hayata geçirerek E-5 bölgesinde oluşan trafik yoğunluğunu azalttık.


KUZEY MARMARA – TEM OTOYOLU BAĞLANTI YOLU PROJESİ


Gebze Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü iş birliğiyle Kuzey Marmara – TEM Otoyolu Bağlantı Yolu projemiz kapsamında; Eski İstanbul Yolu, İmar Yolu, Pelitli, Gebze, TEM Otoyolu Bağlantı Kavşakları ve TEM Otoyolu Gebze
Kavşağı yapımı gerçekleştirilecek. Proje aşamasında.


ESKİÇARŞI VE GÖLCÜÖNÜ MEYDAN DÜZENLEMESİ


Kentimizin tarihi dokusuyla uyumlu olması maksadıyla gerçekleştirdiğimiz proje kapsamında; 8.280 m2 yapısal düzenleme ve 394 m2 bitkisel peyzaj alanı düzenlemeleri ile 73 bina cephesinin restorasyonu yapılacak. Proje çalışmaları tamamlandı, ihale aşamasında.


MUSTAFAPAŞA MEYDAN DÜZENLEMESİ VE OTOPARKI


Alanın çok amaçlı kullanılmasına olanak sağlayacak projemiz kapsamında; yeşil donatı alanları, çocuk oyun alanları, sosyal ve sanatsal faaliyet alanları, tarihi yapının restorasyon çalışması, yarı açık sergi alanı inşası, 180 m2 satış alanı ve 5.200 m2 alanda, 180 araç
kapasiteli zemin altı otoparkı yapılacak. Projemiz ihale aşamasında.


TARİHİ SU SARNICI RESTORASYON VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ


Yapım sürecinde sona yaklaştığımız projemiz tamamlandığında; 245 m2 cam seyir terası, 551 m2 meydan ve çevre düzenlemesiyle Gebze’mizin hizmetinde olacak.


SARI CAMİİ


Beylikbağı Mahallesi’nde yer alan ve 1979 yılında yaptırılan cami yeniden inşa edilerek 4.846 m2 alanda, 2.000 kişi kapasiteli cami; Kur’an kursu, taziye evi, 551 m2 meydan ve kapalı otoparka sahip olacak. 2021 yılı sonunda hizmete alınması planlanıyor.


PELİTLİ CAMİİ VE DESTEK BİRİMLERİ


Gebze Pelitli Mezarlığı bölgesinde inşa edilecek Pelitli Camii ve Destek Birimleri projemiz; üç katlı, 8.000 m2 kullanım alanında, cami, gasilhane, taziye ve toplantı salonu birimleri ile hizmet verecek. Projemiz ihale aşamasında.


GEBZE OTOBÜS TERMİNALİ


Terminalimizde gerçekleştirdiğimiz düzenleme projemiz kapsamında; 1.523 m2 transfer alanı üst örtü yapımı, 64 m2 gelen yolcu bekleme binası, 312 m2 giden yolcu bekleme binası, 1.096 m2 bilet satış ofisi genişletmesi ve 771 m2 alanda bina tadilatı gerçekleştirilecek. Projemiz ihale aşamasında.


ESKİHİSAR REKREASYON ALANI


Gebze Belediyesi ve Kocaeli Valiliği iş birliğiyle gerçekleştirilen Eskihisar Rekreasyon Alanı projemizde; 46.800 m2 Eskihisar Kale çevresi rekreasyon alanları düzenlemesi ve kafeteryaya sahip 68 m2 kapalı alan inşası gerçekleştirilecek. Projemizin açılışını 19 Mayıs 2022 tarihinde yapacağız.


YENİ NESİL BELEDİYECİLİK E-BELEDİYECİLİK


Türkiye’de ilk kez Tapu Kadastro Müdürlüğü Rayiç Sorgulama Sistemini hayata geçirdik. Aynı zamanda e-işyeri ruhsat, e-beyan bildirim formu, e-eksper, e-asansör tescil, e-eğitim kayıt hizmetleriyle 3.840 işlem yapılmasını sağlayarak zamandan ve iş gücünden tasarruf
ettik.


ULAKBEL İLETİŞİM MERKEZİ


2021 yılı içerisinde hizmete aldığımız iletişim merkezimizde hemşehrilerimizden binlerce çağrı aldık ve taleplerin hepsine geri dönüş sağladık.


YENİ TESİSLERİMİZ CUMHURİYET MAHALLESİ SPOR KOMPLEKSİ


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yatırımı ile gerçekleşen ve Gebze Belediyesine tahsis edilerek hizmete alınan spor kompleksinde; çok amaçlı spor salonları, kapalı spor salonu ve yüzme havuzu yer alıyor.


SPOR KOMPLEKSİ AFET VE TRAFİK EĞİTİM MERKEZİ


Çok amaçlı kullanıma yönelik tasarladığımız merkezimizde; 1.536 seyirci kapasiteli stadyum, 10.148 m2 afet ve trafik eğitim alanı, 680 m2 çocuk parkı ve deprem simülasyon alanı yer alacak. Yeşil alan düzenlemesi ile birlikte 46.700 m2 alanda hizmet verecek projemiz
yapım aşamasında.


GEBZE BELEDİYESİ KAMYON VE TIR PARKI 3. ETAP


1. ve 2. etap Kamyon ve Tır Parkı çalışmalarında; 640 tır ve kamyon park alanı ve 250 binek araç park alanı içeren 71.295 m2 alan hizmete alındı. 3. etap çalışmaları 2021 yılı sonunda tamamlanarak hizmete alınacak.


GEBZE BEYLİKBAĞI SPOR TESİSİ


Hemşehrilerimizin spor faaliyetlerine ev sahipliği yapacak 1.670 m2 alana sahip projemizde; antrenman salonları, seyirlik teraslar, vitamin barlar, revir, giyinme ve hakem odaları yer alıyor. Projemiz yapım aşamasında.


GEBZE GENÇLİK MERKEZİ


Eski Adliye binasının tadilatıyla modern bir görünüme ve güçlü teknolojik altyapıya sahip olacak merkezimiz günlük 2.000 gencimize hizmet verecek. Projemiz 2021 yılı sonunda tamamlanarak hizmete alınacak.


BARIŞ PARKI SOSYAL TESİSİ


Barış Mahallesi’nde yer alan ve yapımı tamamlanan Barış Parkı Sosyal Tesisi; 4.800 m2 alanda, sosyal donatı alanları ve kafeteryasıyla hemşehrilerimize hizmet verecek.


GÜZİDE TESİSLERİ KENT MEYDANI


Gebzeli hemşehrilerimizin kaliteli ve uygun fiyatlı hizmet alması için 217 m2 alana sahip, 90 kişi kapasiteli Güzide Kent Meydanı tesisimizi açtık.


GÜZİDE TESİSLERİ CUMHURİYET MEYDANI


217 m2 alana sahip, 130 kişi kapasiteli Güzide Cumhuriyet Meydanı tesisimizi açtık.


GÜZİDE TESİSLERİ YEŞİL VADİ PROJESİ


Eskihisar’ın kıyı şeridinde bulunan yeni merkezimiz; rekreasyon alanları, sahil restoran, kafeterya ve çocuk oyun alanlarıyla hizmet verecek.


GÜZİDE TESİSLERİ PROJELERİ


Güzide tesislerimizin kentimizin her yerinde hemşehrilerimize hizmet etmesini sağlamak maksadıyla; Güzide Kalealtı, Güzide Beylikbağı, Güzide Balık Restoranı ve Güzide Macera Kır Düğün Salonu projelerimiz planlama aşamasında.


Güzide KÖY MAHSULLERİ PAZARI


Gebzeli üreticilerimize yeni bir alan açmak, üreticiden tüketiciye doğrudan ulaştırmak maksadıyla açtığımız Güzide Köy Mahsulleri Pazarı; Kızılay Caddesi’nde bulunan katlı otoparkta her hafta perşembe günü kuruluyor.


HAYVAN SATIŞ ALANI VE KESİMHANE


Balçık Mahallesi’nde hayata geçireceğimiz modern tesisimiz; 58.570 m2 büyüklüğünde, 4.350 m2 hayvan satış alanı, 1.170 m2 kesimhane, 1.400 m2 idari bina ve hizmet birimlerine sahip olacak. Projemizin çalışmaları devam ediyor.


KİRAZPINAR BELEDİYE HİZMET TESİSLERİ VE PAZAR ALANI


Çok amaçlı kullanılacak Kirazpınar Belediye Hizmet Tesisi ve Pazar Alanı 21.000 m2 alan üzerine kurulacak olup 10.000 m2 kapalı alana sahip olacak. Semt ve köy pazarı, muhtarlık, belediye hizmet birimi, sağlık ocağı, 112 acil servis birimi, bilgi evi, ticari dükkanlar ve
çok amaçlı salonun yer alacağı projemiz ihale aşamasında.


GÜZELLER KAYKAY, PATEN PARKI VE SPOR TESİSLERİ


Alaettin Kurt Stadyum alanı çevresinde gerçekleştireceğimiz kaykay ve paten parkı projemiz; 2.580 m2 alanda, acemi ve usta sporcu kaykay alanı, 2 basketbol sahası, sosyal donatı ve yeşil alan düzenlemeleriyle hizmet verecek. Projemiz yapım aşamasında.


NAKLİYECİLER GARAJI


Gebze’mizin lojistik merkez olma gücünü arttırmak için planladığımız projemizde; 1.300 m2 lojistik depo inşası, ofis kapasitesini %50 arttıracak ek yapılar ve 140 araçlık kapalı otopark inşa edilecek. Aynı zamanda hayata geçirilecek Nakliyeciler Garajı Restoranı;
230 m2 kapalı alanı, açık alan düzenlemesiyle entegre edilmiş 430 m2 bahçesi ile hizmet verecek. Projelerimiz ihale aşamasında.


HACIHALİL MAHALLESİ SOSYAL TESİSİ


Eski Evlendirme Dairesi bölgesinde inşa edilecek tesisimiz 2.000 m2 açık alana ve 2.200 m2 kapalı alana sahip olacak. Çeşitli organizasyonlarımıza da ev sahipliği yapabilecek tesisimizin proje çalışmaları tamamlanmak üzere.


KIRSAL MAHALLE (KÖY) TERMİNALİ
Proje çalışmaları tamamlanan Kırsal Mahalle (Köy) Terminali; 1.235 m2 alanda, 18 adet kırsal mahallemize hizmet verecek.


MENZİLHANE KATLI OTOPARKI


Proje çalışmaları devam eden Menzilhane Katlı Otoparkı modernize işlemleri neticesinde 85 otomobil, 47 motosiklet ve 36 bisiklet park alanına sahip olacak.


VIZYON GEBZE OSB – DARICA METRO HATTI


Ulaştırma Bakanlığı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle gerçekleştirilen metro hattı; çift yönde 32 km uzunluğunda, 11 istasyona sahip, günlük 330.000 yolcu taşıma kapasiteli. Marmaray ile entegre olacak projemiz tamamlandığında Gebze OSB – Darıca
arası 19 dakika olacak. Yapımı devam eden metro hattımızın %36’sı tamamlandı.


GEBZE OSB – SABİHA GÖKÇEN METRO HATTI


Ulaştırma Bakanlığı iş birliğiyle gerçekleştirilen metro hattı; çift yönde 14,8 km uzunluğunda, günlük 550.000 yolcu taşıma kapasiteli. İstanbul ve Gebze Merkez ile entegre olacak. Fizibilite aşamasında.


iLYASBEY SAĞLIKLI YAŞAM MERKEZi, MEYDAN ve YERALTI KATLI OTOPARK 1.ETAP


Gebze Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle gerçekleştirilen İlyasbey Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde; 1.111 m2 Aile Sağlığı, 358 m2 Verem Savaş ve 158 m2 112 Hizmet Birimleri; 913 m2 Eğitim Merkezi, 1.037 m2 İlçe Sağlık Müdürlüğü, 1.117 m2 Sağlıklı Yaşam Merkezi, 1.117 m2 AÇSAP, 506 m2 KETEM, 863 m2 OSGM ve 213 m2 mesai dışı hizmet alanı yer alacak.
Proje çalışmaları tamamlandı, yapım aşamasında.


iLYASBEY SAĞLIKLI YAŞAM MERKEZi, MEYDAN ve YERALTI KATLI OTOPARK 2.ETAP


Projemiz kapsamında; 487 araç kapasiteli otopark ve meydan çevre düzenlemeleri yapılacak. Projemiz yapım ihalesi sürecinde.


HÜNKAR ÇAYIRI KOMPLEKSİ


Gebze Belediyesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle gerçekleştirilecek Hünkar Çayırı Kompleksi projemiz; 155 dönüm alan üzerinde, 4.200 m2 Fatih Sultan Mehmet Han Müzesi, 1.200 m2 Hünkar Çadırı Grubu, 1.250 m2 Sadrazam Çadırı Grubu, Millet Bahçesi, çocuk oyun alanı ve kafeteryadan oluşacak. 1659’da Fatih Sultan Mehmet anısına yaptırılan tarihi çeşme restorasyonunu da kapsayan projemizin ihale süreci tamamlandı.


GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ


Mevlana Pazar Alanı çatısında yer alacak Güneş Enerji Sistemi projemiz kapsamında; 5.214 m2 alana, 2.610 adet güneş paneli kurulumu yapılarak 965 kWe gücünde tesis kurulacak. Hayata geçtiğinde yıllık 3 milyon 680 bin TL tutarında tasarruf edilmesini sağlayacak projemiz ihale aşamasında.


KIŞLA MİLLET BAHÇESİ


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iş birliğiyle gerçekleştirilen Kışla Millet Bahçesi; Eski Askeri Kışla bölgesinde, 600.000 m2 alan üzerine kurulu, kamu hizmet binaları, eğitim kampüsü, tematik bahçeler, spor alanı, açık hava gösteri alanı, cami ve meydanı içinde barındıracak.


Yorup Yap

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.