Başkan Yaşa Erdoğan'dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması
Haber
24 Mart 2021 - Çarşamba 11:10
 
Başkan Yaşa Erdoğan'dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması
CHP Gebze İlçe Kadın Kolları Başkanı Yasa Erdoğan, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden Cumhurbaşkanlığı kararıyla ayrılmasına ilişkin basın açıklaması yaptı.
Siyaset Haberi
Başkan  Yaşa Erdoğan'dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması

CHP Gebze İlçe Kadın Kolları Başkanı Yasa Erdoğan, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden Cumhurbaşkanlığı kararıyla ayrılmasına ilişkin basın açıklaması yaptı.

CHP Gebze İlçe Kadın Kolları Başkanı Yasa Erdoğan, ''

Hafta sonunda yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” nin Türkiye olarak tek taraflı fesih edilmesinin ülke genelinde yankıları sürerken Ülke genelinde birçok Kadın Platformu, Sivil Toplum Kuruluşu, Sendika ve Kadın Girişiminin kararnameye karşı protestoları sürerken CHP Gebze İlçe Kadın Kolları Başkanı ve yönetimi olarak sahalarda ,alanlarda ses olmaya ses çıkarmaya devam edeceğiz. 

 

“İstanbul Sözleşmesi Yürürlükte Kalmaya Devam Edecek”

İstanbul Sözleşmesinin Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile fesih edilemeyeceğini, TBMM ‘nin kanun düzenlemesi ile yürürlüğe giren uluslararası sözleşmelerin ancak TBMM’nin kanun düzenlemesi ile yürürlükten kaldırılabilir.

 

 “Birçok anayasa hukukçusunun günlerdir ulusal basın ve medyada konu ilgili yer alan açıklamalardan da anlaşılacağı gibi TBMM ‘nin düzenlediği bir kanunla yürürlüğe giren Uluslararası bir sözleşmenin Cumhurbaşkanı kararnamesi ile fesih edemeyeceği açıkça görülmektedir. Bu durumda ‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ yani İstanbul Sözleşmesi hala yürürlüktedir. Adliyelerin dışına çıkarılarak siyasetin vesayeti altına sokulan adalet mekanizmasının yargılama ve hüküm kurma süreçlerinin siyasilerden bağımsız Cumhuriyet Savcıları ve Yargıçlar yoluyla tekrar adliye saraylarına CHP iktidarı ile geri taşıyacağız” 

 

 “AKP-MHP çıkar birliktelik iktidarının mucidi ve sorumlusu olduğu Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi kadın düşmanlığını anayasaya aykırı Cumartesi kararnamesiyle bir kez daha en üst perdeden hem de resmi gazete aracılığı ile bir kez daha ilan etmiştir. Bu öyle bir düşmanlık ki gözlerini Cumhurbaşkanının yangından mal kaçırır haliyle yayınladığı kararnamenin hukuksuzluğunun ve geçerliliğinin olmadığını bile farkına varamayacak kadar ilerlemiş durumda.

 

Türkiye’de herkesin bilmesi gereken bir konu var. Ülkemizi yönetenler, bu topraklarda yedi düvele, emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı kurtuluş savaşı veren bir halkı hukuksuz Cumartesi kararnameleriyle asla sindiremeyeceksiniz, susturamayacaksınız. Bizler bu toprakların Şerife Bacı’ları, Kara Fatma’ları, Halide Onbaşı’ları, Halime Çavuş’ları, Nezahat Onbaşı’ları, Çete Emir Ayşe’leri, Gördesli Makbule’leri, Tayyar Rahmiye’leri, Hafız Selman Hanım’larıyız. Haklarımızı korumaktan korkmuyoruz, yılmıyoruz, yorulmuyoruz, Ülkemizi sürüklediğiniz karanlıktan öncelikle korkması gereken biz değil sizlersiniz. Maskeniz düştü. Bu ülkeyi yasaklarla, yolsuzluklarla, yalanlarla artık yönetemezsiniz. Hallaç pamuğu gibi attığınız, kalbura çevirdiğiniz hukuk sisteminin gün gelince en çok sizi vuracağını bilmeniz gerekir.

 

Bu milletin vicdanlıları, namusluları, zulmünüzde ezilenleri demokratik yöntemlerle sandıkta galip gelip sizi iktidardan indirdiğinde bozduğunuz adalet mekanizmasının çarkları için eyvahlarla dizlerinizi dövmeniz yetmeyebilir. Hükümetin başını ve bakanlarını, hukuka, adalete bağlı kalmaya ve yasalara saygılı olmaya davet ediyorum. Anadolu’da Trakya’da kurtuluş savaşının kahraman kadınları adına sizlere sesleniyorum. Biz Türkiye kadınları olarak dünyanın birçok ülkesindeki kadınlardan önce sahip olduğumuz Cumhuriyetin kazanımlarından asla vaz geçmeyeceğiz. Bırakın vaz geçmeyi mücadele gücümüzle bu coğrafyada gerçek kadın erkek eşitliğini tesis ederek gelecek kuşaklara laik, demokratik bir hukuk devleti bırakacağız”  

İstanbul sözleşmesi bizim

İstanbul sözleşmesinden vazgeçmeyiz''

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkan, , Yaşa, Erdoğan'dan, İstanbul, Sözleşmesi, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı