İMES Dilovası OSB, Otomotiv Sektörünü Konuştu
Haber
15 Mart 2021 - Pazartesi 12:45
 
İMES Dilovası OSB, Otomotiv Sektörünü Konuştu
Kocaeli Gebze VI. İMES Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürlüğünün gerçekleştirdiği çevrimiçi etkinliklerle sanayicilerin ekonomi güncel piyasa analizleri fırsatlar ve riskler noktasında bilgi edinmesini sağlıyor. Sanayiciler aynı zamanda kendi iş kollarına yönelik sorduğu sorularla üretim ve satış süreçleriyle ilgili fikir sahibi olmaktadırlar.
Ekonomi Haberi
İMES Dilovası OSB, Otomotiv Sektörünü Konuştu

Son olarak düzenlenen Küresel Otomotiv Sektörünün Değişim ve Dönüşüm programına İNNOWAY Yönetici Ortağı Süheyl BAYBALI konuşmacı olarak katıldı.

Ayrıca toplantıya İMES Dilovası Eski Yönetim Kurulu Başkanı Süheyl ERBOZ, İMES Dilovası OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet TOKKAN Başkanvekili Kerim ÇOLAKOĞLU Müteşebbis Heyet üyelerinden Süleyman AKAR Ahmet SÖZER Hasan İSTANBULLUOĞLU ve Şakir ERİŞ Yönetim Kurulu üyelerinden ise Ahmet ŞAHİN ve Enver KAYA, İMES Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal AKAR Kocaeli Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan AYDIN ve İMES Dilovası OSB işletmecileri katılım sağladı.

TOKKAN: OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE İŞ BİRLİKLERİYLE BAŞARI HİKÂYELERİ HEDEFLİYORUZ
İMES Dilovası OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet TOKKAN etkinlik öncesinde yaptığı açılış konuşmasında Düzenlemiş olduğumuz Küresel Otomotiv Sektörünün Değişim ve Dönüşümü adlı program için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Otomotiv sektörü bilindiği üzere Doğu Marmara Bölgesinde öne çıkan üretim alanlarından birisidir. Bölgemizde de sektöre yönelik otomotiv yan sanayi alanında çalışmalar yapan 60a yakın işletmemiz bulunmaktadır. Bu doğrultuda bölgemizin otomotiv sektörü alanında iş birliklerinin gelişmesini ve bu iş birliklerin satış alanında başarı hikâyelerinin oluşmasını hedeflemekteyiz. Öyle ki başlatmış olduğumuz İMES Kümelenme Programında otomotiv ve yan sanayi sektörünün çalışma grubu oluşturulmaktadır. Bu çalışma grubundaki amacımız işletmelerimizin global olarak sektörde yer almasını sağlamaktır. Bu nedenden dolayı otomotiv sektöründe önemli çalışmalarda bulunmuş INNOWAY Yönetici Ortağı Süheyl BAYBALI programımıza konuk olmuştur. Kendisi bugün bizlere otomotiv sektöründe küresel gelişmeleri sektördeki verileri elektrikli ve otonom araçların durumu gibi konuların yanı sıra sektördeki iş birliklerin gelişmesi konusunda tecrübelerini de paylaşacaktır. Etkinliğimizin hayırlara vesile olmasını diler katılımlarınızdan dolayı her birinize çok teşekkür ederim" dedi.

Başkan TOKKANın ardından konuşan İMES Dilovası OSB Yönetim Kurulu Başkanvekili Kerim ÇOLAKOĞLU ise İMES Kümelenme Programımızın en önemli sacayaklarından biri de otomotiv kümemizdir. Başta otomotiv kümemiz olmak üzere tüm kümelerimizin ve sanayicilerimizin bu toplantıdan istifade edeceğini umuyoruz. Birlikte çalışmak ve ortak ürün elde etme gibi konularda Süheyl BAYBALInın 20 yıllık sektörel deneyimiyle faydalı aktarımları olacaktır. Kendilerine şimdiden teşekkür ediyorum dedi.

İMES Dilovası OSB Bölge Müdürü Onur KESİCİ ise Bölgemizde bulunan işletmelerimizin hedef sektörlere yönelik olarak kurumsal kapasitelerini geliştirmesi için çalışmalar yapmaktayız. Dijital dönüşüm ve kümelenme çalışmaları ile yurt dışı hedef pazarlar ile ilgili araştırma çalışmalarımız devam etmektedir. Umarım etkinliğimiz sonrasında otomotiv sektöründe iş birliklerin gelişmesi adına başarı hikayelerini oluştururuz ifadelerinde bulundu.

 

KÜRESEL GELİŞMELER ÇEVRECİ VE TEKNOLOJİK YAKLAŞIMLAR YAKINDAN TAKİP EDİLMELİ
Süheyl BAYBALI etkinlikte yaptığı açıklamalarında Türkiye ve Dünyadaki otomotiv sektörünün hali hazırdaki durumlarından bahsetti. Dünyada ve Avrupada yaşanan gelişmelere ortaya çıkan çevreci teknoloji odaklı yaklaşımlara değindi.  BAYBALI özellikle ticarette en önemli iş ortağımız olan Avrupada yaşanan değişimlere ve kabul edilen yaklaşımlara uygun şekilde üretim ve satış süreçlerini sürdüren sanayicilerin kazançlı çıkacağını ifade etti.

Süheyl BAYBALI daha sonra Dünyada Türkiyede otomotiv sektöründeki rakamlara değindi: Baktığımızda 2020 yılı maalesef genel ortalamalarının altında kalan bir yıl oldu. 2019 yılıyla ilgili rakamlara baktığımızda üretimin daha yüksek olduğunu görebiliyoruz. İhracat 2020 de azaldı. İç pazardaki satış çoğaldığı için toplam üretim azaldı. Üretilenin ihracat oranı 69.6 olarak gerçekleşti. 2019 rakamı 854 oldu. Pazarın Avrupada da daralması iç pazarda daha aktif olunması gerçeğini ortaya çıkardı. Dövizin artması iç pazarda üretim yapanların şansını daha fazla arttırdı ve satış miktarları çoğaldı. dedi.

 

OTOMOTİVDE KÜMELENME İMES DİLOVASI OSB İÇİN ÖNEMLİ
İMES Dilovası OSB hayata geçirdiği İMES Kümelenme Programı dâhilinde bir otomotiv kümesi kuruyor. Bölgede otomotiv sektörüne yönelik üretim yapan 60a yakın işletmeden 12ye varan işletme kümelenme çalışmaları içerisinde yer alıyor. Kümenin hedeflerinin başında küresel ve rekabetin yoğun olduğu otomotiv sektörüne ortak ürün üretmek ve bunu dış pazarda alıcıyla buluşturmak yer alıyor. Program konuşmacısı BAYBALI da kümelenme programının İMES için çok önemli olduğunu söyledi ve otomotiv sektörüne teknolojik ürün imal etme anlamında ülkemizde büyük bir açığın bulunduğunu dile getirdi.

Toplantı INNOWAY Yönetici Ortağı Süheyl BAYBALI katılımcıların sorularını yanıtlamasının ardından son buldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İMES, Dilovası, OSB,, Otomotiv, Sektörünü, Konuştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı