Gökmen öztürk KURBAN BAYRAMI
Yazı Detayı
10 Ağustos 2019 - Cumartesi 02:39
 
KURBAN BAYRAMI
Gökmen öztürk
gokmenn_ozturk_41@hotmail.com
 
 

Dini bayramlarımızdan ikincisi olan Kurban bayramı geldi geliyor derken Allah’ın izni ile bugün kurban bayramı.  Kurban bedenen ve malen yapılan bir ibadettir. Ne mutlu ki bizlere böyle güzel bayramlarımız var. Bu bayramların sayesinde büyüklerimizi ziyaret etmek onların hoş ve sevgi dolu hayır dualarını almak güzelliklerin en güzeli bu olmalı. Kurban bayramı telaşlı olsa da güzel ve kutsaldır. Bayram öncesi birçoğumuz telaş yaparız. Koşturup yoruluruz derken alış verişi ihmal etmeyiz. Bayramın yoksul kesimlerini sevindirmeyi, giyindirmeyi, yardım etmeyi elimizden geldikçe yapmayı unutmayalım.

 

Kurban; Allah rızası için paylaşmayı, ihtiyaç sahiplerine el uzatma alışkanlığını kazandırır. Mü’minleri cimrilikten, dünya malının esiri olmaktan kurtarır. Akrabaları, komşuları, dostları, hatta binlerce kilometre uzaktaki Müslümanları kardeşlik şuuruyla birbirine bağlar, kaynaştırır, bütünleştirir.

 

Kurban Yeryüzünde inancı ne olursa olsun, muhtaç olan herkesin imdadına koşmaktır. Mazlumların sevincine, bayram neşesine vesile olmaktır. Bayramlar olmasa birçok dost ve akrabalarınızın yüzünü göremeyeceğiz. Diğer günler ne kadar gönül arzulasa da fırsat bulamıyoruz. İş güç nedeniyle bugün, yarın diye ertelenen ve hakkımız olan ziyaretleri yerine getirmeye çalışmalıyız.

 

Bayram günü erkenden kalkar gece kıyamadığımız yastığımızın yanına bıraktığımız ayakkabılarımızı ve elbiselerimizi sabahın erken saatlerinde kalkıp giyeriz. Bayramın en güzel habercisi olan bayram namazını kıldıktan sonra genelde cami önünde namaz çıkışı cemaatle bayramlaşma faslına başlarız. Eve gelir Büyüklerin ellerinden öperiz. Büyüklerimiz torunlarına harçlıklarını geciktirmeden verir. Sonra hemen dinlenmeden mezarlıklara gider ve evimize geliriz. Geldikten sonra herkes niyet ettiği kurbanları kesmek için kesim alanlarına geçeriz. Başına besmele ile geçince her şey tıkırında gidiyor. Besmele ile hep birlikte kurbanımızı kesmeye başlarız. Kesmeye başladığımız zaman çocukları yanımızdan uzak tutmalıyız. Öğlen olmadan bitirmeye yorgunluğumuzu çay ile gidermeye çalışırız. Kurbanımızın bir parçasını eve yollarız evdekiler pişirir bizde tadına bakmayı ihmal etmeyiz.

 

Allah şimdiden kestiğimiz kurbanları kabul etsin. Bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım sevgili okurlarım. Kurban bayramı tüm Müslüman âlemine hayırlara vesile olması dileklerimle…

İyi bayramlar.

 
Etiketler: KURBAN, BAYRAMI,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı